Koniec Programu Bezpieczny Kredyt 2 procent

Ostateczne wygaszenie programu bezpieczny kredyt 2 procent?

Program mieszkaniowy bezpieczny kredyt 2% rozgrzał do czerwoności rynek nieruchomości. Można powiedzieć, że poza historycznym rekordami cen nieruchomości program to prawdziwy sukces, gdyż nie tylko zwiększył dostępność mieszkań dla osób kwalifikujących się do programu, ale pobudził zdecydowanie ruch na rynku nieruchomości. Co się stanie w przypadku wygaszenia programu bezpieczny kredyt 2 procent? Czy rynek czeka korekta, stabilizacja czy może dalsze wzrosty? W pierwszej połowie roku 2023 Polacy złożyli około 120 tysięcy wniosków o kredyty hipoteczne. Natomiast od lipca do listopada2023 roku,  czyli w chwili wejścia programu liczba ta wzrosła do 200 tysięcy. Do połowy grudnia zostało podpisanych ponad 52 tysiące umów, z których każda miała średnią wartość 402 tysięcy złotych. To oznacza ogólną kwotę 959 milionów złotych, jest to kwota zdecydowanie przewyższająca budżet przeznaczony na program na lata 2023-2024, który przewidywany był na kwotę 941 milinów złotych.

kontynacja kredyt 2 procent mieszkanie na start

Bezpieczny Kredyt 2 procent w 2024 roku – czy jest jeszcze możliwość złożenia wniosku?

Program nie został jeszcze formalnie zakończony, a wręcz przeciwnie, nadal trwa. Jedyne co teraz wiemy jest to iż budżet na rok 2024 przeznaczony na program został już wyczerpany, a poszczególne banki zwiesiły przyjmowanie nowych wniosków. Bank Ochrony Środowiska ogłosił iż wnioski będą przyjmowane do 29 grudnia. Ten sam termin ogłosił Santander Bank. PKO Bank Polski wstrzymał przyjmowanie wniosków już 20 grudnia.

Źródłem finansowania dopłat do rat jest – istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego – Rządowy Fundusz Mieszkaniowy.  1 Stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat dotyczący programu rządowego. Zgodnie z przekazanymi informacjami, dopłaty do rat kredytowych w roku 2024 sięgnęły 90% przewidzianej kwoty w ustawie budżetowej. W oficjalnym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) czytamy: “Łączna suma wprowadzonych do systemu ewidencji prognozowanych rocznych kwot dopłat do rat, które zostaną wypłacone w bieżącym roku (2024), osiągnęła 90% kwoty stanowiącej równowartość środków przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok, przeznaczonych na Rządowy Fundusz Mieszkaniowy celem pokrycia dopłat do rat”.

Dodatkowo, BGK poinformował, że wysokość dopłat na lata 2025-2032 wyniosła 75% limitu wydatków budżetu państwa. W rezultacie podjęto decyzję o zawieszeniu przyjmowania wniosków o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2 procent przez banki kredytujące.  Decyzje o wstrzymaniu przyjmowania wniosków kredytowych obowiązują od 2 stycznia, a wszystkie dotychczasowe wnioski złożone do tego momentu mają być rozpatrzone. Warto zaznaczyć,  że kredyty z rządowym wsparciem miały być udzielane do 31 grudnia 2027 roku.

Nowy rok, nowy rząd, nowy program wsparcia

Co zamiast programu bezpieczny kredyt 2 procent? Czy bez wsparcia pieniędzmi z budżetu rynek nieruchomości upadnie? Chyba tak, przynajmniej z perspektywy nowego rządu, gdyż planowane jest wprowadzenie innego programu pomocowego pod nazwą „mieszkanie na start”.  Jest to kontynuacja programu „bezpieczny kredyt 2 procent” z lekkimi modyfikacjami.  Program Mieszkanie na Start ma zastąpić obecny Bezpieczny Kredyt, a jego struktura różni się kilkoma kluczowymi elementami. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie progu dochodowego, który wynosi 23 tysiące złotych brutto miesięcznie dla rodziny z jednym dzieckiem oraz 10 tysięcy złotych brutto dla singla.

W odróżnieniu od obecnie funkcjonującego Bezpiecznego Kredytu, nowy program uwzględnia także zróżnicowane oprocentowanie preferencyjnego kredytu, uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego. Przewiduje się, że stawki wyniosą 1,5% dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych, 1% dla trzyosobowych, 0,5% dla czteroosobowych oraz 0% dla pięcioosobowych.

W ramach programu Mieszkanie na Start, kwoty kredytu, do którego przysługuje dopłata, będą zależne od wielkości gospodarstwa domowego. Dla gospodarstwa jednoosobowego maksymalna kwota kredytu wynosiłaby 200 tysięcy złotych, dla gospodarstwa dwuosobowego – 400 tysięcy złotych, trzyosobowego – 450 tysięcy złotych, czteroosobowego – 500 tysięcy złotych, a pięcioosobowego – 600 tysięcy złotych. Co więcej, rodziny wielodzietne będą miały możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu nie tylko na zakup pierwszego, ale także kolejnych mieszkań.

Dodaj komentarz